• 29 Kasım 2021 Pazartesi
  • Kuş Fotoğrafçılığı
  • Kuş Fotoğrafçılığı
  • Kuş Fotoğrafçılığı
  • Kuş Fotoğrafçılığı
  • Kuş Fotoğrafçılığı
  • Kuş Fotoğrafçılığı
  • Kuş Fotoğrafçılığı

Kuş Fotoğrafçılığı

KUŞ FOTOĞRAFÇILIĞI

Bir fotoğrafçı neden kuşları fotoğraflar? Hatta fotoğrafla pek az ilgilenmiş ya da hiç ilgilenmemiş pek çok kişi hangi efsunun peşinden koşup da kuşları fotoğraflamak hevesiyle büyük masraflar yaparak bu meşakkatli işe soyunur?

Yanıt çok basit: Kuşlar, estetik ve güzellik söz konusu olduğunda karşısına çok az rakip çıkabilecek eşsiz canlılardır. Estetik ve güzelliğin yanında yüzlerce tür, her bir türün ilginç yaşamları, farklı ve çoğu kez merak çeken davranışları ve tüm bunları belgeleme isteği de kuş fotoğrafçılığına ya da diğer adıyla ornitofotoya ilgi duyan insanların her geçen gün artmasında etkili şüphesiz.

Kuş fotoğrafçılığı, fotoğraf sanatının her bir dalının temel prensiplerini paylaşmakla birlikte kendine has özellik ve koşullarıyla diğer dallardan ayrılır ve özel bir noktada konumlanır. Her şeyden önce kuşları ve doğayı tanımadan, sevmeden; onları koruma dürtüsüne sahip olmadan kuş fotoğrafçılığında belli bir çizginin üzerine çıkmak mümkün değildir. Türleri iyi tanımak, hangi türün hangi ekosistemde yaşadığını bilmek, türlerin göç dönemlerini ve ne zaman görülebileceklerini biliyor olmak da kuş fotoğrafçılığının sağlam bir temele oturması için şarttır.

Fotoğrafçının kendisinde de birtakım özelliklerin mevcut olması gerekir. Sabır, bunlardan en önemlisidir. Bir kamuflaj örtüsünün altında, üstelik yaz sıcağı-kış soğuğu demeden saatlerce bekleyebilmek, güzel kuş fotoğrafları alabilmenin koşuludur. Soğukkanlı ve sakin olmak da hareket içeren ve ani gelişen kareleri yakalayabilmek için önemlidir. Bu aynı zamanda ekipmana da hakimiyet sağlar.

Ekipmandan söz açılmışken kuş fotoğrafçılarının diğer branşlarla ilgilenen fotoğrafçılardan hem yükte hem de pahada birkaç kat daha ağır objektifler taşımak zorunda olduklarını da belirtmek gerekir. 300mm’den 800mm’ye kadar gidebilen değişken ya da sabit odaklı, fiyatları da bazen on binlerce doları bulabilen objektif pazarının en önemli müşterileri hiç kuşkusuz kuş fotoğrafçılarıdır. Ayrıca hızlı DSLR cihazlar, sağlam üçayaklar, flaşlar ve pek çok malzemeyle dolu sırt çantaları, araç bagajları kuş fotoğrafçısının ayırt edici özellikleridir.

Kuş fotoğraflamaya niyetlendiyseniz çok zor bir işe soyunduğunuzu bilmeniz gerekir. Kuş türlerinin özelliklerini ve davranışlarını gösteren kaliteli fotoğraflar çekmek zor, fazlasıyla sabır, bilgi ve emek isteyen bir iştir. Çekmek istediğiniz kuşlar, “şu tarafa bak, başını biraz eğ, sen biraz geride dur, ışığa dön…” diyebileceğiniz modeller değildir. Çoğunlukla onların hazırladığı şartlarda ve onların tolerans gösterdiği mesafelerden çekim yapmak durumundasınızdır. Işığı, açıyı, fonu ve diğer çekim şartlarını kuşlar ve doğa belirler. Size bu noktadan sonra düşecek olan şartları iyi değerlendirip bilgiyle birleştirerek en iyi fotoğrafları alabilmektir.

Taşıdığı tüm zorluk ve külfetlerle ters orantılı olarak kuş fotoğrafçılığı çok zevkli, keyifli bir daldır. Zorlukları göze alıp bu fotoğraf dalını seçenlere ne mutlu…      Okan Koçyiğit

Benzer Yazılar