• 29 Kasım 2021 Pazartesi

Frig Yolu

Ölüdeniz’den Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu’nun 1998 yılında kullanıma açılması ile ülkemiz ilk kez batı standartlarında temalı uzun yürüyüş yolu ile tanışmış oldu. Şu an ülkemizde toplam uzunluğu 5000 km’nin üzerinde olan tescilli 17 kültür yolu bulunmaktadır. Frig Yolu, yakın zamanda hayata geçirilmiş ve popüler olmaya aday kültür yollarımızdan biridir.

Frig Yolu; Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya illeri arasında kalan coğrafyada (Frigya) yaklaşık 3000 yıl önce parlak bir medeniyet kurmuş, efsaneleri ile ünlü Friglerin izlerini günümüz gezginlerinin sürmesi için oluşturulmuş 506 km uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet yoludur.

Frig Yolu’nun ana temasını Frigya’daki antik yerleşim yerlerini birbirine bağlayan ve bölgenin tüf kaya yapısından dolayı bazı yerlerde derinliği 2-3 metreyi bulan görkemli antik yollar oluşturmaktadır. Yolun tamamı uluslararası standartlarda kırmızı-beyaz renklerle işaretlenmiş, yürüyüşçüleri bilgilendirmek için rota başlangıç-bitiş ve önemli kavşak noktalarına yön tabelaları dikilmiştir. Ayrıntılı rota tarifleri, gps verileri ve güzergahı gösteren haritaları içeren Türkçe ve İngilizce rehber kitap hazırlanmıştır.

Gordion (Ankara), Seydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği’nden (Kütahya) başlayıp üç koldan Frigya topraklarına giren Yol, Frig uygarlığının kalbi Yazılıkaya-Midas kentinde (Eskişehir) birleşir. Yol, Friglerin kayaları kazıyarak oluşturdukları görkemli anıtların; Roma, Bizans ve Selçuklu uygarlıklarının özgün eserlerinin görülebileceği mekânların yanı sıra doğa ve tarihin içi içe geçtiği Frig Vadilerinin sıra dışı dokusunun hissedilebileceği ve dingin atmosferinin solunabileceği muhteşem güzergahları takip eder.

Hüseyin SARI

Benzer Yazılar