• 24 Ekim 2021 Pazar
Burak Şenbak ile Temel Photoshop Semineri

Burak Şenbak ile Temel Photoshop Semineri

Derneğimizde “Fotoğrafçılar İçin Temel Photoshop Semineri” 26-27 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek. Burak Şenbak eğitmenliğinde düzenlenecek seminer ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için  Mehmet Erol bey ile irtibata geçilebilir (0541 541 62 66). Seminer 10 kişilik sınıg mevcuduna ulaşılması durumunda düzenlenecektir. Seminer içeriği ve eğitmen hakkında bilgiler aşağıdaki gibidir.

 

“FOTOĞRAFÇILAR İÇİN”

Photoshop Semineri

Giriş Seviyesi

EĞİTMEN: Burak Şenbak

SÜRE: 2 Gün / 12 Saat

DERS SAATLARİ: 11:00-17:00

TARİHLER: 26 + 27 Ekim 2019

Seminerin hedef kitlesi: Herhangi bir Photoshop eğitimi almamış kursiyerler ve/veya başlangıç düzeyindeki bilgilerini tazelemek isteyen katılımcılar. Aşağıdaki bölümde seminer içeriği konu listesi verilmektedir.

Giriş: Günümüz dijital teknolojisinde, fotoğraf makinalarımızın teknik yetersizlikleri sebebi ile gözümüzün gördüğü tonal yapıyı yakalayamaması ve fotoğrafa fotoğrafçının kendi bakış açısını yansıtabilmesi için kullanılan, fotoğrafçının yaratıcılığına yardımcı olan bir dizi programdan birisi de Photoshop. Photoshop ve benzeri fotoğraf işleme programlarının kullanımı, dijital fotoğraf çekenler için artık bir zorunluluk.

Eğitmen Burak Şenbak’ın, “Photoshop’ın fotoğrafçılar tarafından kullanımına yönelik” unsurları içeren seminerinde örnekler üzerinden aktarılan bilgiler, fotoğrafların işlenmesi üzerinde detaylar paylaşılmakta, katılımcılara derslerde işlenen konulara ait 70 sayfayı aşan seminer notları ders sırasında verilmektedir. Katılımcıların seminer sırasında yanlarında lap-top getirmeleri gerekli değildir.

Photoshop programını kullanabilen fotoğrafçıların avantajlarından birisi ise bu programın yeteneklerini özümsemelerinin ardından çekimler sırasında farklı çekim tekniklerini deneyebilecek olmaları, diğerlerinin çekmekten imtina ettikleri kadrajları portfolyolarına ekleyebilmeleri.

Seminer, Photoshop CC 2019 (Creative Cloud 2019) İngilizce versiyonu üzerinden verilecek ve katılımcılarla aşağıda belirtilen konular paylaşılacaktır.

“Temel Seviye” konu listesi;

· Neden Photoshop’a gerek duyuyoruz

· Photoshop çalışma alanı

· Photoshop Menüler

· Photoshop Araç Çubuğu

· Dosya açma, Kaydetme, Farklı Kaydetme

· Kesme (Crop)

· Eğik Ufuk Çizgisi düzeltme (Straighten)

· Yeniden boyutlandırma (Resize)

· Perspektif Düzeltme (Perspective Correction)

· Renk/Doygunluk (Hue/Saturation)

· Seçme Araçları (Lasso, Marquee, Polygonal Lasso, Magnetic Lasso, Quick Selection, …)

· Farklı Siyah Beyaz’a çevirme teknikleri (Black & White)

· Flulaştırma ve keskinleştirme (Blur, Sharpen)

· Düzeltici müdahaleler (Sivilce, kırışık temizleme, göz rengi değiştirme, rötüş için; Spot Healing Brush Tool, Healing Brush Tool, Patch Tool, Move Tool, Quick Selection Tool, Stamp Tool)

· Tonlama, ışık düzeltme (Shadow/Highlight)

· İçeriğe Uygunluk Araçları ile Doldurma, Yerini Değiştirme, Yama (Content Aware; Fill, Move, Patch)

· Düzeyler (Levels)

· Eğriler (Curves)

· Fotoğraf işleme yöntemlerine ait Photoshop iş akışı

Eğitmenin Özgeçmişi:

BURAK ŞENBAK

1965 İstanbul doğumlu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İ.T.Ü. Makine Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Master öğrenimini İ.Ü. İşletme Fakültesi, İşletme Bölümünde tamamladı. Uzun yıllar özel sektörde uluslararası alanda teknik ürün satışı, proje yönetimi ve iş geliştirme konularında çalıştı.

İFSAK; 2011-2013 döneminde Yönetim Kurulu Genel Sekreterlik görevini, 2013-2015 döneminde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Uluslararası ilişkiler, Eğitmenlik, TFSF delegeliği, İFSAK FIAP Temsilcisi görevlerini sürdürdü.

Ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen birçok sergiye katıldı. Farklı dergiler ve web sitelerinde fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı, kurum ve kuruluşlar için fotoğraf çekimleri ve fotoğraf gösterileri gerçekleştirdi. Birçok fotoğraf projesinde küratör olarak görev aldı.

Üyelikleri:

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) üyesi,

BÜFOD (Büyükçekmece Fotoğraf Derneği) Kurucu üyesi,

SSS (Sille Sanat Sarayı) Onur üyesi,

SİFAD (Sinop Fotoğraf Amatörleri Derneği) Onur üyesi,

AFFD (Afyon Frig Fotoğraf Derneği) üyesi,

BOFSAD (Halikarnas Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi,

PSA (Photographic Society of America) üyesi ve Türkiye Üye İlişkileri Direktörü.

2010 Yılından beri İFSAK ve BÜFOD eğitim birimlerinde görevli ve ayrıca Photoplay eğitmenlerinden. Türkçe’nin yan ısıra İngilizce olarak da özel firmalarda\kurumlarda, derneklerde, üniversitelerde Temel Fotoğraf Eğitimi, Makinalar, Objektifler, Çekim Teknikleri, İleri Çekim Teknikleri, Işık, Kompozisyon, Gece Çekim Teknikleri, HDR Fotoğraf, Panoramik Fotoğraf, Portre Fotoğrafçılığı ve Photoshop eğitimi verdi. Birçok dernek ve kuruma ulusal ve uluslararası platformlarda danışmanlık hizmeti verdi. Ulusal ve uluslararası yarışmalar, foto maratonlar ve fotoğraf günleri düzenledi.

İlk kişisel sergisi “Geri Dönmek Üzere”yi 2014 yılında açtı. Bir çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve mahkemelerde bilirkişilik görevlerini gerçekleştirdi.

2012 yılında ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun verdiği AFIAP (Artist –FIAP) ünvanını, 2013 yılında ise EFIAP (Excellence-FIAP) ünvanını, 2014 yılında ise EFIAP\b ünvanını taşımaya hak kazandı.

2013 Yılında ‘İFSAK Yılın Fotoğrafçısı’ oldu.

2014 GPU Aphrodite ve 2015 yılının başında GPU Hermes ünvanını aldı.

2015 Yılında 9. Sami Güner Kupası’nı kazandı.

2015 Yılında Cumhuriyet Gazetesi “Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü”nü kazandı.

2015 ve 2016 Yıllarında üst üste iki kez Sony World Photography Awards yarışmasında ‘National Award’ı kazandı. 2017 Yılında ise ‘Fishing Nets’ isimli fotoğrafı aynı yarışmada 106.000 fotoğraf arasından ilk 50 fotoğraf arasına seçilerek ‘Commended List’de yer aldı.

2016 Yılı, Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD), “Kristal Martı” ödülünü aldı.

2016 Yılı, Photographic Society of America (PSA) Türkiye Üye İlişkileri Direktörü oldu.

2017 Yılı, Prof. Dr. Güler Ertan’ın “Fotoğrafımızda 1960’tan Günümüze” kitabında yer aldı.

2018 Yılı, İFSAK Baha Gelenbevi Kupası’nın dördüncü etabında da başarılı olarak bu kupayı ilk kez kazanan fotoğrafçı olmanın mutluluğunu yaşadı.

2018 Yılı, Siena International Photo Awards’da 48.000 fotoğraf arasından “Etkileyici Yüzler ve Karakterler” kategorisinde “Onursal Mansiyon” ödülünü kazandı.

Kişisel Sergileri:

2014 – Geri Dönmek Üzere, İstanbul

2018 – Diversity, Malinski Fotoğraf Festivali, Kumanovo Makedonya.

2018 – Velhasıl İnsan, Frig Fotoğraf Festivali, Afyon.

2018 – Zamanın Anları, 1. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali Midyat – Tasarım Vakfı, Faruk Malhan.

2018 – Gerçeküstü, 25. İstanbul Fotoğraf Günleri, İFSAK.

http://instagram.com/burak_senbak https://www.facebook.com/burak.senbak.5

Benzer Yazılar